"Трудова слава" ІЧНЯНСЬКА ГАЗЕТА

Категорії розділу

Головна » 2013 » Жовтень » 24 » Шукаємо альтернативу
16:24
Шукаємо альтернативу
Крадьте вітер, він безкоштовний
Вже не перший рік європейці працюють над впровадженням альтернативної енергетики, зокрема використання вітряків на приватних обійстях. Навіть вигадали «зелений» тариф, за яким у їх власників закуповують лишки енергії. Здається, що у цій царині наші сусіди вважають себе першопрохідцями і рятівниками світу, нав’язуючи цю ідею іншим країнам.
Знайшли європейці чим здивувати, у нас, на Ічнянщині, ще 200 років тому, а може й раніше, люди навчилися «запрягати» вітер. За письмовими згадками вже в кінці ХІХ, початку ХХ століття у містечку діяло 109(!) вітряних млинів. Один із них – розташований на лівому березі річки Іченька, там де нині міський пляж. В Ольшані, за переказами, вітряних млинів було близько двох десятків, а у Сваричивці, за спогадами Антона Штепи, – чотирнадцять. У царській Росії крутилося близько 2500 тисяч вітряків із загальною потужністю понад мільйон кіловат. У 1917 році власників млинів оголосили експлуататорами і вітряки залишились без господарів, цегляні споруди розбирали на цеглу, дерев’яні – на дрова.
Антон Штепа також мало не поплатився за використання дармового вітру. За життя, в інтерв’ю одному із видань народний умілець розповів, що ще у 50-х роках минулого століття на своєму подвір’ї збудував маленький вітряк. До нього прилаштував жорна і безтурботно молов борошно для потреб сім’ї. А ще «… до вітряка динаму пристроїв, вже й електрику вона давала, вже й світло у мене було, аж приїхали із району та й кажуть: крадеш електрику? Яку електрику? Хіба, що вітер». Антону Гнатовичу довелося зняти «пекельну машину», крила від вітряка він прибив на сараї, де вони певно й досі.
Нині у світі знову спостерігається бум на використання сили вітру. Друге життя млинів спонукає інженерну думку на створення різноманітних вітрових агрегатів. Ринкова вартість одного такого на 500 ват складає від 1000 доларів. Дорогувато, звичайно, і окупить себе такий агрегат не раніше ніж за 5-10 років. Проте це хороша альтернатива, якщо у мережі напруга ледь більша за 100 вольт. Значно дешевше виготовити вітряк самотужки, для умільців це не складе труднощів, за бажання та при мінімальних затратах. Якщо ж ви вже використовуєте альтернативну енергетику, чи маєте якість задуми щодо цього зв’яжіться з редакцією районки й поділіться досвідом.
Андрій Грудницький
Переглядів: 556 | Додав: lora | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук